Köyümüz Tarihçesi

Kırklaleri'nin Babaeski İlçesi'nin bir köyü olan Ağayeri 1880'li yıllarda kurulmuş olup 1897 Yılı Köy camiinin yapılışı tamamlanmıştır. Batı Trakya(Bulgaristan)dan gelen göçmenlerin buraya yerleşmesiyle kurulmuştur. Köyün önce ki ismi Ağılyeri olup daha sonra Ağayeri olarak değiştirilmiştir..

Trakya yöresi gelenek, görenekleri görülmektedir.

Kırklareli iline 62 km, Babaeski ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Kuleli Köyü'ne taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon, adsl fiber internet vardır.

Bu güzel köyümüz coğrafi açıdan tam bir kesişme noktasıdır. Sınır köy Yeşilova Pehlivanköy'e, diğer bir komşu köy olan Naipyusuf ise Havsa'ya bağladır bu bakımdam Kırklareli ve Edirne arasında bir köprü vazifesi görürü. Ayrıca bu özelliğinden dolayı kültürel bakımdan oldukça zengindir.